Genialne pomysły, spore możliwości ale brak funduszy – to zmora każdego wizjonera. Dlatego cieszę się, że tak popularne w dzisiejszych czasach stały się akcje crowdfundingowe, czyli rodzaj finansowania społecznego w ramach takich serwisów jak np. wspieram.to, polakpotrafi.pl czy kickstarter.com, gdzie projekty finansowane są poprzez dużą liczbę drobnych wpłat.
Dziś przegląd ciekawych akcji, które warto poznać i ew wesprzeć finansowo.
W trakcie zbiórki
Bright Future – polska edycja
Bright Future jest rozbudowaną grą planszowo-karcianą, w której wcielasz się w rolę Bohatera ocalałego po nuklearnej apokalipsie. Zawartość pudełka umożliwia zabawę na trzy różne sposoby. Dzięki temu możesz się dobrze bawić w każdej sytuacji – gdy masz ochotę na rywalizację z innymi graczami, gdy masz więcej czasu i chcesz wspólnie z nimi spróbować uratować ludzkość, albo gdy po prostu wyzwiesz kogoś na szybki i brutalny pojedynek na arenie.
Bright Future to debiutancka gra małego bułgarskiego wydawnictwa Vermin Game. Polską dystrybucją zajmie się Ogry Games, odpowiedzialni za ostatnio wydaną polską wersję Metro 2033.
Informacje o akcji na wspieram.to
Crimea – postapokaliptyczna gra RPG
CRIMEA to jednoosobowa gra przygodowa, której akcja dzieje się na bezkresnych stepach, radioaktywnych bagnach, w charakterystycznych osadach i ponurych górskich lasach na wyspie o tej samej nazwie.
Zainspirowana takimi grami, jak Fallout1 i Fallout2, CRIMEA zapożycza także pewne cechy od gier Diablo i Commandos. Mimo skupienia się na systemie walki będziesz też cieszyć się wędrówką, eksplorowaniem nowych miejsc, handlem i wykonywaniem zadań w tym szczególnym, post-apokaliptycznym świecie.
Informacje o akcji na wspieram.to
Projekty zrealizowane / ufundowane
Edengrad – polskie MMORPG w klimatach postapo
Edengrad to symulator postapo rzeczywistości. Gracz wciela się w potomka ludzi którzy przeżyli zagładę ziemi. Głównymi elementami gry jest przetrwanie. Edengrad tworzony jest od 2012 roku.
Edengrad to gra bazująca na fundamentach kultury postapokaliptycznej oraz czerpiąca najlepsze cechy z klasyków takich jak Fallout czy Mad Max. Cała rozgrywka opiera się na mechanice znanej z gatunku gier Sandbox, w których gracze nie mają z góry ustalonego celu, ale każdy indywidualnie wybiera ścieżkę i zadania które go interestują.
Informacje o akcji na wspieram.to
Projekty nieudane / nieufudowane
Ziemianka / schron – projekt open source
Celem tego projektu jest opracowanie gotowej dokumentacji do budowy takiej ziemianki, którą w awaryjnej sytuacji będzie można użyć jako schronu. Na co dzień, można w ziemiance za darmo i ekologicznie (bo przecież bez zużycia prądu) przechowywać w długim okresie żywność: warzywa i owoce z własnego ogrodu, sery, wino, przetwory, itd. Z drugiej strony, ziemna piwniczka uratuje w awaryjnej sytuacji rodzinę przed huraganem czy trąbą powietrzną. Zapewnia bowiem ochronę nieporównywalnie większą od domu jednorodzinnego.
Akcja niestety nie udała się, jednak autorzy rozważają dołożenie brakującej kwoty i realizację projektu. Więcej informacji tutaj. Odpowiedź autorów tutaj.
The Triangle – Gra Horror
The Triangle to pierwszoosobowy horror [FPP] z silnymi elementami survivalowymi. W grze wcielamy się w komandosa, który z niewyjaśnionej sytuacji budzi się na nieznanej mu wyspie. Kompas oraz urządzenia do komunikacji wariują, czas wziąć się w garść i poszukać pomocy. Kluczem do przetrwania gracza jest umiejętne korzystanie z naturalnych zasobów oraz eksploracja napotkanych jaskiń, budynków i ukrytych lokacji.
Akcja gry będzie toczyć się w miejscu na miarę „Strefy 51”. Znajdują się tam laboratoria oraz szpitale psychiatryczne, w których przeprowadzane są tajne badania i eksperymenty. Wszystko jednak wymyka się spod kontroli. Wyspy stają się pełne zmutowanych istot, zagadek i niewyjaśnionych wydarzeń.
Niestety projekt zebrał jedynie 371 zł z planowanych 19 tys (!). Chyba gracze oczekują czegoś więcej od FPP niż przestarzałego silnika i nieco oklepanej fabuły.
Informacje o akcji na polakpotrafi.pl
Jeśli znacie jakieś inne, warte uwagi akcji to piszcie w komentarzach, może akurat ktoś dorzuci się do powstania czegoś nowego w klimacie!
W poprzednim wydaniu – Komu oddać swoje pieniądze – przegląd akcji crowdfundingowych #1