Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Największy na świecie radioteleskop FAST uruchomiono w Chinach

W Chinach po trwającej od 2011 budowie udało się ukończyć największy na świecie pojedynczy radioteleskop FAST. Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope utworzony w lipcu tego roku został zbudowany w naturalnym zagłębieniu terenu w chińskiej prowincji w Kuejczou, a koszt produkcji wyniósł około 170 mln $. Z racji na ciszę radiową, która jest niezbędna dla tego typu obiektów, Chiny musiały przesiedlić kilka tysięcy ludzi z pobliskich wiosek w promieniu 5 km.

Zobacz radioteleskop FAST

Radioteleskop jest niezwykle ogromnym obiektem, którego średnica czaszy wynosi 500 metrów, tym samym znacznie przebija poprzedniego, panującego przez ponad 50 lat olbrzyma z Arecibo (Portoryko), którego rozpiętość sięgała 305 m. Oprócz rozmiarów obiekt ten jest 3 razy wydajniejszy od swojego poprzednika, dzięki czemu, m.in. w tym samym momencie będzie mógł przeczesywać nie 7 lecz 19 odcinków nieba. Będzie pracował w zakresie 0,7–3 GHz, dzięki czemu stanie się najczulszym radioteleskopem pracującym w niskich częstotliwościach radiowych. Prognozuje się, że radioteleskop FAST będzie wstanie wyłapać sygnały pochodzące od innych cywilizacji z odległości ponad 1000 lat świetlnych. Chiński radioteleskop waży ponad 11 tysięcy ton, a cała czasza składa się z 4450 trójkątnych, aluminiowych paneli, które to przyczynić się mają przede wszystkich do badania pulsarów, wczesnych gwiazd i działania na rzecz poszukiwania pozaziemskiego życia.

Zobacz radioteleskop FAST

Warto przypomnieć, że radioteleskop z Arecibo pozwolił na obalenie wielu mitów, uściślenie wielu informacji oraz pozwolił nam dostrzec nowe horyzonty, które potrzebują odświeżenia. Poprzednie, najbardziej znane obserwatorium stało się również rozpoznawalnym obiektem przyciągającym wielu turystów, na dodatek zostało uwiecznione na kilku filmach m.in. „Golden Eye”, „Kontankt” oraz było motywem w grach takich jak „Battlefield 4” czy „Just Cause 2”. Z tego też powodu Chińczycy mają chęć przyciągnąć w to miejsce entuzjastów, dlatego dookoła obiektu powstały tarasy widokowe oraz mniejsze elementy mające ułatwić podziwianie największego radioteleskopu świata.

Przez najbliższe kilkadziesiąt lat obiekt ten w ręku kilkuset specjalistów pozwoli na dokładniejsze badania i z pewnością przyczyni się do wielu przełomowych odkryć. Być może uda się dostrzec te sygnały, które zostały przeoczone? Być może uda się znaleźć życie pozaziemskie, lub przynajmniej zyskamy intrygujący obiekt będący „uchem” całej ludzkości w bezdenna otchłań kosmosu. Czas pokaże, teraz pozostałe nasłuchiwać.

1 Comments

  • Gerard Brożnowicz
    Umieszczone 23 listopada, 2016 w 1:00 pm

    Po uruchomieniu tego FASTA nagle Arecibo zaczęło mieć problemy z finansowaniem i nie wiadomo, czy go nie zamkną, a szkoda bo to przecież pewnego rodzaju symbol.

Zostaw komentarz

0.0/10