Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gra fabularna STALKER powraca po 20 latach zapomnienia – pobierz pełny podręcznik!

Po niemal 20 latach od pierwszych zapowiedzi gra fabularna STALKER została wydana! Zaginiona, ale nie zapomniana gra osadzona w uniwersum wykreowanym przez braci Strugackich wreszcie dostępna do pobrania!

Stalker Gra Fabularna odnalezionaGra fabularna STALKER autorstwa Łukasza M. Pogody i Mateusza Tomczyka zapowiedziana została w 1996 roku przez Wydawnictwo S.R., ówczesnego polskiego wydawcę książek braci Strugackich. Do wydania nigdy nie doszło, a podręcznik, przez lata uważany był za zaginiony.

Gra oparta jest na motywach powieści „Piknik na skraju drogi” Arkadija i Borysa Strugackich. Po lądowaniu obcych na Ziemi pojawiają się Strefy – obszary, gdzie działanie praw fizyki uległo zakłóceniu i gdzie można znaleźć namacalne ślady obecności obcych istot. Po pochodzące ze Stref artefakty wyprawiają się stalkerzy, przełamując monopol korporacji, które opanowały rynek obcych technologii.

[signoff icon=”book”]

Pliki do pobrania

stalker_gra_fabularna_premiera_strefa_apokalipsy_00Podręcznik dostępny jest za darmo na licencji Creative Commons BY-NC-SA.

Plik ZIP zawiera:
– podręcznik
– zestaw kart specjalnych (awers i rewers do wydrukowania i wycięcia)
– oryginalną kartę postaci z 1996 roku
– poprawioną kartę postaci

[button type=”link” link=”https://www.dropbox.com/s/z8okdpreqha99c3/STALKER_gra_fabularna.zip?dl=0″ size=”btn-sm” target=”blank” variation=”btn-default”]Pobierz podręcznik do gry fabularnej STALKER[/button]
[/signoff]

„Do gry, poza podręcznikiem, niezbędne są kostki sześciościenne oraz zestaw kart pomocniczych. Oryginalne karty miały być kolorowe i przygotowane w formacie znanym nam wszystkim z kolekcjonerskich gier karcianych. Niestety, oryginały niesamowitych kolorowych rysunków, którymi zachwycaliśmy się lata temu, oglądając reklamy STALKERA w „Magii i Mieczu”, zaginęły. Wykorzystaliśmy zatem odzyskane ilustracje czarno-białe. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie karty należy samodzielnie wydrukować, przygotowaliśmy je w przyjaźniejszym dla domowych atramentówek formacie mini american.”

/ źródło stalkergrafabularna.blogspot.com

STALKER został wydany na licencji Creative Commons BY-NC-SA. Możecie zatem swobodnie udostępniać tekst podręcznika i modyfikować go, a także tworzyć treści pochodne czerpiące ze STALKERA. Nie wolno jednak wykorzystywać STALKERA i inspirowanych grą treści w celach komercyjnych. Nowo stworzony materiał musi zostać udostępniony na tych samych zasadach.

Czego możemy się spodziewać po podręczniku do gry

Gra fabularna STALKER to powrót do korzeni, to kawałek historii polskich gier fabularnych. Niczym podróż do czasów jak pisano gry w połowie lat 90. i elementy, na które wówczas w Polsce kładziono nacisk.

[blockquote]Władza absolutna Mistrza Gry i stawianie fabuły ponad zasadami było w lata 90. XX wieku najsilniejszym, jeśli nie jedynym trendem wśród graczy i prowadzących.[/blockquote]

W podręczniku znajduje się opis świata roku 2014, autorska mechanika (w tym specjalna talia kart) oraz przykładowy scenariusz; na potrzeby wydania udało się odzyskać większość oryginalnych ilustracji. Tekst gry objęty jest licencją Creative Commons BY-NC-SA. Podręcznik będzie zawierał:

  • opis świata roku 2014 wraz z informacją o Strefach i artefaktach, opis miasta Harmont znanego z powieści „Piknik na skraju drogi”
  • autorską mechanikę gry z narracją na pierwszym miejscu i testami opartymi na 4k6 + modyfikatory, mechanikę tworzenia postaci
  • obszerny poradnik dla Mistrza Gry dotyczący prowadzenia sesji w klimacie STALKERA, tworzenia scenariuszy wraz z przykładową przygodą „Korporacyjne machinacje”
  • dodatkowo również pojawi się informacja o życiu i twórczości braci Strugackich oraz streszczenie „Pikniku na skraju drogi”

Autorzy zapewniają, że ani w opisie świata gry, ani w mechanice nie wprowadzono żadnych modernizacji. Otrzymujemy zatem wersję gry, która praktycznie była już na ukończeniu 20 lat temu, jednak ze względów finansowych nie została nigdy wydana drukiem. Poniżej galeria z kilkoma rozkładówkami z podręcznika oraz karta postaci i talia kart.

Polecam zapoznać się z historią opisaną przez autorów.

Historia wydania Stalkera

/ źródło stalkergrafabularna.blogspot.com

Gra fabularna STALKER miała ukazać się w drugiej połowie lat 90. nakładem nieistniejącego już dzisiaj Wydawnictwa S.R. Podręcznik, napisany przez Łukasza M. Pogodę i Mateusza Tomczyka, zilustrowali Hubert Czajkowski, Krzysztof Korzeniak (w tym komiks) i Piotr Wyskok. S.R. publikowało wówczas książki braci Strugackich i miało zgodę Borysa Strugackiego na wydanie gry fabularnej opartej na motywach powieści Piknik na skraju drogi. Do gry miała być dołączona specjalna talia kart uzupełniająca mechanikę i rozbudowująca możliwości dostępne graczom podczas rozgrywki. Za ilustracje na kartach odpowiadali Andrzej Janicki i Krzysztof Różański.

Stalker Gra Fabularna Rysunki

Niestety, zanim STALKER zdążył się ukazać, wydawnictwo popadło w kłopoty finansowe. Wydanie gry zawieszono, mimo że zarówno podręcznik, jak i większość ilustracji były gotowe. Czas mijał. Z nieznanych już dzisiaj powodów po upadku Wydawnictwa S.R. nikt nie był zainteresowany opublikowaniem gry, pomimo że w magazynie „Magia i Miecz” ukazało się już kilka reklam, a rynek gier fabularnych w Polsce nie był jeszcze nasycony. Autorzy zajęli się innymi sprawami, a STALKER powoli popadał w zapomnienie, zyskując status gry zaginionej. Wielu o niej słyszało, wspominało reklamy (zwłaszcza kolorowe karty), czasem pojawiały się pytania, czy ktoś wie, co się stało z podręcznikiem i czy w ogóle został wydany. W 2003 roku podczas krakowskiego konwentu ConQuest sprzedano na aukcji jeden z nielicznych podręczników wydrukowanych na potrzeby testów.

W 2013 roku okazało się, że Łukasz Pogoda wciąż ma nie tylko oryginalne pliki z tekstem podręcznika (jak sam stwierdził, nikt o te materiały nigdy nie spytał), lecz także większość oryginalnych ilustracji. Zdecydowano o wydania STALKERA za darmo w wersji elektronicznej, zgodnie z życzeniem twórców (autorzy gry myśleli kiedyś nad publikacją tekstu gry na otwartej licencji, jednak nigdy nie doszło do realizacji tego pomysłu). Autorzy ilustracji zgodzili się na wykorzystanie swoich prac zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Odnaleziono także plansze komiksu, który miał trafić do podręcznika. Nie udało się, niestety, odzyskać kolorowych ilustracji kart, które zaginęły, podobnie jak pliki z częściowo złożoną talią (nagrane ponoć na dyskietkę ZIP, która przepadła).

Gdyby gra ukazała się w terminie, zapewne byłaby sporym wydarzeniem. Podręcznik otwierał komiks, mechanika była częściowo oparta na kartach, a zasady zawierały kilka interesujących rozwiązań. Zaprezentowana wizja świata roku 2014 była intrygująca i ciekawie rozwijała pomysły z powieści Strugackich. Po niemal 20 latach można wreszcie zagrać w STALKERA i sprawdzić, czy gra wytrzymała próbę czasu.

2 Comments

  • Seji
    Umieszczone 23 lutego, 2015 w 8:56 pm

    Dziękuję za wrzucenie informacji o grze. 🙂

  • Autor wpisu
    Gerard Brożnowicz
    Umieszczone 24 lutego, 2015 w 11:01 pm

    Dobrymi informacjami dobrze się dzielić a dla czytelników Strefy to na pewno dobra wiadomość.

Zostaw komentarz

0.0/10